Jak vybrat sluchátka

Pro mnohé se sluchátka staly neodmyslitelnou součástí každodenního života. Využíváme je při sportu, při práci, během cestování či během relaxu doma. Zlepšují naše dny, a proto je důležité si zvolit správně! Nevíte jak na to? Pomůžeme vám se zorientovat pomocí následujících kroků.

1. Identifikujte vaše využití sluchátek

Potřebujete, aby vám sluchátka nevypadly z uší během sportování? Potřebujete tlumit hluk okolí při práci? Hodili by se vám sluchátka k videohrám či na cestování? Hledáte nejlepší sluchátka pro děti? Každé sluchátka vynikají v jiné situaci.

Promyslete si váš hlavní záměr:

- Pro dennodenní poslech hudby dbejte na provedení, komfort či přenosnost.

- Při sportování se zaměřte na uchycení, pohodlí a voděodolnost.

- Při hraní videoher se zaměřte na specializované herní sluchátka s mikrofonem a dbejte na pohodlí.

- Pro děti vybírejte dětská sluchátka s ochrannou sluchu.

2. Zvolte si preferované provedení

Do uší/Intraaurální

Nejmenší provedení sluchátek, které se umísťují přímo do zvukovodu. Vhodné jsou zejména pro sportovní aktivity. Rozlišujeme je na špunty a pecky. Nejčastějším provedením jsou špunty, které se vkládají přímo do zvukovodu a odbourávají tak okolní hluk. Pecky jsou šetrnější k uším, protože se vkládají před zvukovod. Okolní hluk kvůli tomu ale odbourávají méně. V nabídce naleznete také varianty s několika velikostmi silikonových nástavců, aby sedly do každého ucha.

Benefity

Snadno přenosné v kapse, možnost dobíjecí pouzdra a prodloužení tak délky používání, nezatěžují svou váhou, nekazí účes, nepřekážejí při nošení brýlí či náušnic.

Nedostatky

Pokud nejsou sluchátka bezdrátová, často se zamotají. Menší sluchátka snižují kvalitu zvuku a snadněji se ztratí.

Na uši/Supraaurální

Na rozdíl od sluchátek do uší nejdou do zvukovodu, ale přiléhají k uchu. Jsou vhodné pro použití doma či v kanceláři a v případě, kdy nechcete zcela odbourat zvuk svého okolí.

Benefity

Nejlepší možnost částečného tlumení zvuku a částečného pronikání zvuku okolí. Zpravidla propouštějí více okolního zvuku jako sluchátka přes uši. Jsou obecně menší a lehčí než sluchátka přes uši. Dobře přenosné.

Nedostatky

Větší tlak na uši, při delším nošení se snižuje komfort. Nižší izolace hluku okolí. Snadno přenosné v batohu, ale ne v kapse jako sluchátka do uší.

Přes uši/Circumaurální

Největší provedení sluchátek, které překrývají celé ucho. Vhodné pro profesionály v oblasti hudby či pro piloty.

Benefity

Sluchátka na uši ponechávají prostor mezi vašima ušima a reproduktory sluchátek, a proto nabízejí nejkvalitnější zvuk. Obklopí vás přirozeným zvukem jako v koncertním sále. Rovnoměrnější rozložení hmotnosti pomocí boltců znamená větší pohodlí, což dále podporuje použití takových materiálů, jako je paměťová pěna či koženka.

Nedostatky

Těžší pro přenos. Vyšší cena vzhledem k vyšší kvalitě zvuku.

Za uši

Toto provedení je spíše doplňkovým typem, které pomocí ušních křidélek nebo háčků zajistí, aby sluchátka nevypadly z ucha. Vyznačují se jimi sportovní sluchátka.

3. Drátové vs. Bezdrátové 

Drátové sluchátka - jsou levnější, trvanlivější, bez nutnosti nabíjení. Nevýhodou může být omezení v podobě délky kabelu. V současnosti jsou však rozšířené bezdrátové sluchátka.

Bezdrátová sluchátka - mají kabel spojující dvě sluchátka, nejčastěji se připojují přes bluetooth. Poskytují vysoký komfort při pohybu a pocit volnosti.

True wireless sluchátka - nemají k dispozici žádné kabely na propojení jednotlivých sluchátek, fungují nezávisle na sobě. Uchovávají se v pouzdře, které zároveň sluchátka dobíjí.

Benefity

Vysoká míra volnosti a pohodlí. Stylové provedení. Ideální na sport.

Nedostatky

Nižší výdrž baterie, kvůli její malé velikosti. Lehce se ztratí.

4. Parametry, v kterých byste se měli vyznat 

Pozornost věnujte zejména následujícím parametrům:

Frekvence - lidské ucho zaznamenává frekvenci 20–20 000 Hz, proto by i kvalitní sluchátka měli mít podobný frekvenční rozsah

Citlivost (dB) - čím je hodnota v dB vyšší, tím vyšší bude i hlasitost (vhodné při méně výkonných zdrojích, jako jsou telefony či levnější MP3 přehrávače).

Impedance (Ω) - určuje, jak hlasitě budou různá sluchátka hrát při stejné efektivní hodnotě napětí na výstupu zdroje zvukového signálu, běžná hodnota impedance sluchátek se pohybuje mezi 16-80 Ω.

Voděodolnost (zejména u sportovních modelů)

Stupeň ochrany - vniknutí vody (IPx):

  • IPx0 - bez ochrany
  • IPx1 - chráněno proti svisle kapající vodě
  • IPx2 - chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
  • IPx3 - chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)
  • IPx4 - chráněno proti stříkající vodě
  • IPx5 - chráněno proti tryskající vodě
  • IPx6 - chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
  • IPx7 - chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1,5 metru
  • IPx8 - chráněno proti trvalému potopení do vody
  • IPx9 - chráněno proti tlakové vodě (WAP)

5. Funkce, které oceníte

Mikrofon - sluchátka často využíváme i při telefonování, ale zejména pro herní sluchátka je typ mikrofonu zásadní.

Ovládání - pauza/přehrání, přijem hovoru, jiná sluchátka nabízí i regulaci hlasitosti a přepínání skladeb.

Eliminace hluku - například štěkající pes od vedle, křik dětí, hluk ze stavby, hluk motorů při cestování) kolem vás zajišťuje komfort, abyste se mohli soustředit na svou hudbu.

Aktivní potlačení hluku (ANC) - výrobky s ANC mají v sobě malé mikrofony, které zachycují vnější zvuky. Sluchátka pak produkují opačnou zvukovou vlnu, aby aktivně potlačily nežádoucí šum.

Napsali o nás

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení